צור קשר

רגעים
מחשבות
סיפורים

מסעות

דוחות
סרטים
       עדויות

contact us

moments
thoughts
stories
journeys
reports
films
testimonies
       

 אמא של טייס
a mother of a pilot

פרטים על הדימוי
פרטים על הדימוי

english

 

אני פונה אלייך, אימו של הטייס שביום שבת, 27.12.2008, בסביבות השעה 11:30 לפני הצהריים רצח את תופיק אל-פלית توفيق الفليت, בן 51, ירקן שהסתובב ברחובות ומכר. בנך ירה טיל על אגף החקירות של המשטרה שנמצא ליד שוק הירקות המרכזי. הוא רצח חמישה או שישה מוכרים וסוחרים אחרים, ושוטרים, וביניהם תאופיק הירקן שנפגע מרסיס בראש ונהרג במקום.

ומדוע רצח אותו בנך? כי הוא רע? כי אמרו לו? כי להיות טייס זה הכי סקסי שיש? כי דמו של תאופיק אל-פלית לא אדום כשלו?

אני פונה אלייך, אימו של הטייס שביום שבת, 27.12.2008, ב 11.30 בבוקר, רצח את אחמד א-סינוואר احمد السنوار בן ה 3 שבדיוק ירד ביחד עם אחותו מרים להאכיל את התרנגולות בחצר ביתם. לפני שהספיקו להגיע לחצר, נפגע הבית בהפצצה של מבנה שכן, ואחמד נהרג. אביו הרופא לא יכול היה לעשות דבר להצילו.

ונניח לרגע שזו הגנה על המדינה, ושלמדינה מותר להגן על עצמה. ונניח גם שמי שמותקפת היא דווקא ישראל ולא עזה. ושירי הקסאמים לא התקיים כתגובה על מצור שרק החריף בתוך השנים ולא הוקל. אז אם זו הגנה את גאה בו? בבנך שגידלת וגדל בתוכך, שינק מימך את דמך ואת חלבך, שבבוקר יום שבת, 11.30, רצח. כי זה מה שהוא עשה. לא טיפה אחת של דם על ידיו אלא נחילים של דם.

לאימו של הטייס שבלילה שבין ראשון לשני לפנות בוקר 29.12.08, רצח שלושה ילדים במחנה הפליטים רפיח. כמה שעות קודם היה ירי ממסוקים, והמשפחה החליטה לעבור לבית של קרובים. הם נשארו עד אחרי חצות ואז חזרו הביתה כי היה שקט. הילדים פחדו בגלל היריות שהיו קודם אז כולם הלכו לישון ביחד בחדר השינה של ההורים, כדי לתת לילדים תחושת ביטחון.

 
 

תוך כדי זה שישנו השליך בנך טיל שפגע בחדר השינה, ורצח את אחמד احمد בן ה-11, ואת מחמד محمد בן ה-10 ואת צדקי صدقي בן ה-5. האב נפצע מרסיסים והאם פצועה קשה בראשה, וכך עוד שלושה מהילדים.

בנך ישב בחלל הממוזג של המטוס. מולו צג. הוא כיוון בעזרת קואורדינטות את מיקום הפגיעה, והוא ירה. הוא ידע שהם ימותו והוא ירה.
כלומר לא הם, המסוימים. הוא לא ידע שאחמד בן ה-11, ומחמד בן ה-10 וצדקי בן ה-5 דווקא ימותו, אבל ידע שפלסטינים ימותו, זה הוא ידע. אבל זה לא שינה לו לבנך כניראה. אולי כי פלסטיני, בעיניי בנך, אינו אדם מסוים אלא ישות עקרונית, לא מי אלא מה, כמו שולחן ועץ.
פלסטיני.
אלה גבולותיו, וזו זהותו, וזה גורלו.
הוא לא בוכה כשדוקרים אותו, ולא יורד לו דם כשפולחים אותו, והוא לא נרצח כשרוצחים אותו.
לא כשבנך הטייס רוצח אותו. אז הוא "מוצא את מותו", לרוב "עם בקבוק תבערה", בדיעבד, גם כשהוא בן לא יותר משנתיים, או כי איש חמאס התחבא תחת מיטתו, או ליתר דיוק כי הוא פלסטיני וכי דמו מותר.
הרי זה פחות או יותר כל הסיפור.

לאימו של הטייס שביום חמישי, 1.1.09, הפציץ את ביתו של ניזאר ריאן نزار ريان،, בכיר בחמאס, במחנה הפליטים ג'באליא. ורצח את ריאן, ארבע נשותיו ואחד-עשר ילדיהם, בני שנה עד 12.
רוצה לדעת את שמותיהם?
לטענת דובר צהל, הבית שימש כמחסן אמצעי לחימה גדול וכן כחמ"ל תקשורת. מתחת לבית הייתה מנהרה ששימשה למילוט פעילי טרור של הזרוע הצבאית של החמאס.

אולי מבחינתך די בזה כדי להצדיק את רציחתם של 15 אנשים שלא אשמים בדבר גם לפי הקריטריונים של ישראל. אבל רק שתדעי שלפי אמנות בינלאומיות, זו הפרה חמורה של המשפט ההומניטרי הבינלאומי ופשע מלחמה. אבל גם בלי המילים החגיגיות האלה, זה רצח, רצח של משפחה. של 15 בני אדם. של ילדים ותינוקות. זה מה שעשה בנך.
אמרת שאת רוצה לשמוע את שמותיהם? אולי רק את של בן השנה?

לאימו של הטייס שב 6.1.09, הפציץ בית של ארבע קומות שחיים בו שלושים איש ממשפחת א-דאיה الداية, ורצח 21 מבני המשפחה. את האב פאייז فايز בן 60, ואת האם כאוכב كوكب בת 55, ואת שתי הבנות ראא'דה رائدة בת 30, וצאברין صابرين בת 26, שתיהן לא נשואות. את אשתו של הבן מחמד محمد, איזאל ايزال בת 26, שהייתה בהריון, בחודש התשיעי. ואת ארבעת ילדיהם שגם אותם רצח, את אמאני أماني בת 7, קמר قمر בת 5, אריג' أريج בת 3, ויוסף يوسف בן שנתיים. ואת הבן איאד اياد בן 35, אשתו ראודה روضة בת 28 והילדים שלהם, עלי علي בן 10, ח'תאם ختام בת 9, לעלאא' علاء בן 8, דוחא ضحى בת 6, שרף א-דין شرف الدين בן 5, ומחמד محمد בן שנה. ואת הבן ראמז رامز בן 25, ואת אשתו צפאא' صفاء בת 20, והילדים שלהם, בראא' براء בן 3, וסלסביל سلسبيل בת 4 חודשים. אחד האחים שלא חי בבית הוריו מספר שהבית היה הרוס לגמרי. מכל הבית נשארו רק כמה עמודים. ובור גדול. וחלקי גופות היו מפוזרים בכל מקום.

אולי את אומרת שבאמת לא הכל נעים ונהרגים חפים מפשע, אבל שזו אשמת החמאס ולא של ישראל, כי הם מנצלים אזרחים וחיים בתוכם. ומי שנותן להם זו גם אשמתו. והחמאס עושים את זה דווקא כי הם יודעים כמה הישראלים מוסריים, אבל מה אפשר לעשות, כי כל החמושים האלה שם, בכל בית כמעט, ואם מתים אזרחים זה רק בגלל החמאס, כי הפכו אותם מגן אנושי.

ומה עם בנך החייל, אני שואלת, החמוש אף הוא, שמגיע בשבת הביתה אל בין האזרחים, והולך עם חבריו האזרחים למסבאה האזרחית, ומשוטט ברחובות האזרחיים של השכונות האזרחיות, ומרים את אחיו הקטנים האזרחים, וישן במיטה האזרחית שבבית הוריו האזרחי והופך את כולם בני מוות למי שרוצה לפגוע רק בלוחמים. האם בסדר להפציץ את הבית שלכם ולהרוג אתכם רק כי יש אצלכם חייל, חמוש כולו? כי נתתם לו להיות איתכם? כי הפך אתכם למגן אנושי? האם מגיע לכם למות?

מה פתאום, את אומרת לי, אימו של הטייס שרצח 21 אנשים ממשפחת א-דאיה, זה לא אותו הדבר. הבן שלי לא חמוש, הוא חייל. הוא לוחם צהל. צהל זה לא חמושים. והוא לא מסכן אזרחים, מה פתאום, זה הבית שלו, לאן ילך. וזה לא דומה, בשום אופן לא דומה, כי זה בני, והם פלסטינים, וזה לא אותו הדבר. והוא לא נגד העם הפלסטיני רק נגד החמאס. והוא לא מוכן להיות רוצח. לא כמוהם. זה לא אותו הדבר.

זה לא?

ונניח שבנך היה מקבל הוראה להפציץ בניין בן ארבע עשרה קומות ברמת גן שהיא אגב הרבה פחות צפופה מעזה, כי שם נמצא רוצח סדרתי נורא ומסוכן ושהוא פצצה מתקתקת. האם גם אז היה בנך משחרר את ההדק וזורק טיל או פצצה והורס את הבית בו שוהה החמוש וקובר אותו בתוך ההריסות עם כל האנשים האחרים והילדים והזכרונות.
האם אז תאמרי שהוא לא נגד העם הרמת גני. ושהוא לא מוכן להיות רוצח. ושהוא רק נגד הרוצח הסדרתי. ושזו לא הבעיה שלך ולא שלו אם הפושע הנורא הזה חי בין אנשים שהם אזרחים.
לא, את אומרת? הוא לא היה זורק פצצה ברמת גן? מדוע לא? אולי כי ברמת גן בתוך הבניין עם הפושע, במקרה הרמתגני שלא כמו במקרה העזתי, החפים מפשע האזרחים הם יהודים? וכי לא פוגעים במי שלא עשו דבר ולא משנה למה?
אז עדיין את ממשיכה לומר שהוא לא נגד העם הפלסטיני, ורק נגד החמאס?

אז אני אומרת לך שגם אם הוא לא נגדם, חייהם אינם אלא אבק בשבילו. כי אילו חייהם היו שווים, אז לא משנה איזה רוצח נורא יושב בקירבם, הוא לא היה מסכן ומקריב אותם. ובנך, כאחרוני הגזענים בעולם, חושב שפלסטינים כניראה אינם ממש בני אדם. כי אלמלא חשב שהם לא ממש בני אדם, הוא לא היה רוצח אותם.

לאימו של הטייס שביום שישי, 2.1.2009, בשעה 14:15, ליד מסעדת אל-עמדה, הפעיל מטוס ללא טייס, ורצח שלושה ילדים, בני משפחת אלאסטל الاسطل. מה שקרה הוא שארבעה ילדים שיחקו בחוץ עם כלב רחוב ורצו אחריו. ואחד המבוגרים קרובי המשפחה צעק עליהם שלא יוכלו לאכול איתו אחר כך אם ישחקו עם הכלב, כי הוא חיה טמאה לפי האסלאם. בינתיים הצטרפו למשחק עוד ילדים, בני הדודים מחמד محمد בן 11, ועבד רבו عبد ربو בן 9, ובן דוד שלהם, עבד א-סתאר عبد الستار בן 9. ושוב צעק הדוד שלא ייגעו בכלב. פתאום היה פיצוץ חזק. האוויר התמלא עשן לבן ואבק. כשהאבק והעשן התחילו להתפזר אפשר היה לראות ששלושת הילדים שכבו על הקרקע, אחד ליד השני, בלי לזוז. ההפצצה כוונה ישירות עליהם. מחמד ועבד רבו שכבו עם הפנים לקרקע במרחק של מטר אחד מהשני. עבד א-סתאר היה במרחק של בערך שלושה מטרים מהם. עבד לא זז. היו לו פצעים וכוויות בחלק הקדמי של הראש, מעל העין השמאלית, ומתחת לאוזן השמאלית. הרגל השמאלית שלו נתלשה ורק העור היה מחובר לגוף. הוא לא זז, לא נשם ולא היה לו דופק. היה מת. מחמד עדיין לא מת, רק גסס, לעבד א-סתאר לא היה ראש, הוא נכרת בהפצצה.

האם לכן התקבל לקורס הזה? כי נפשו עדרית מספיק, וצייתנית מספיק כדי שיוכל ללחוץ על כפתור ולרסק בית על יושביו? כדי לרצוח ילדים רק כי סומן לו, אותם, או בית שכן, או מטרה ללא שם. האם הוא נבחר כי אין בו אמפתיה? כי נפשו קהה? האם אלה תנאי הקבלה האמיתיים?
כי מי הוא טייס? פקיד של מוות. מן הסתם התקבל כי נפשו נבררה כשטוחה מספיק, ופשוטה, כדי שיוכל בקור נעדר פיקפוק ללחוץ על הדק הציות.
תליין בשרות השיטה.
האם את גאה בו, בבנך, היושב למעלה ולוחץ על הדק של מוות, גם אילו היו המטרות צודקות יותר.

לאימו של הטייס שביום שני, 29.12.2008, בסביבות השעה 23:50 הפציץ מסגד, ובעיקבות ההפצצה התמוטטו גם בתי הסביבה וביניהם ביתה של סמירה בעלושה سميرة بعلوشة בת ה 36 שכל משפחתה נקברה תחת גושים של בטון ואבנים וחול, ורצח את חמש הילדות שישנו בחדר אחד, את תחריר تحرير בת 17, אכראם اكرام בת 14, סמר سمر בת 12, דוניא دنيا בת 7, וג'וואהר جواهر בת 4 שנקברו תחת הבטון.

נכון, זה כיף לזרוק פצצות, ולטוס, כמו משחק, וגברים הם קצת כמו ילדים, ואתן האימהות גם אשמות שלא עוזרות להם לצאת מהמקום הילדי הזה הנצחי שהם כל כך אוהבים... וזה גברי כל כך, ונחשב... הטובים לטייס אמרו תמיד.
וכמה היה קשה להתקבל. רק הטובים התקבלו. רק הכי שווים. המצטיינים.
וכמה אפשר רק בכאילו, והוא צעיר, ההורמונים שלו בוערים, והוא גבר. ומה לעשות גבר צריך אקשן.
ואחרת גם בשביל מה כל הלימודים האלה, בשביל כלום?
ואם לא היתה סיבה טובה לכל זה, הוא לא היה נשלח לשם. ברור שלא היו שולחים אותו לפוצץ ככה בלי סיבה. ובכלל זה הם שהתחילו, והם רוצים לזרוק אותנו לים.
מי רוצה? תחריר בת 17, אכראם בת 14, סמר בת 12, דוניא בת 7, וג'וואהר בת 4? הן רוצות לזרוק אתכם לים?
לכן רצח אותן בנך?

אימו של הטייס שב 5.1.09 רצח 30 פלסטינים. ב- 4 בינואר פינו חיילי רגלים ישראלים כ- 110 פלסטינים לתוך מבנה מגורים אחד בשכונת זייתון (כמחציתם ילדים) והזהירו אותם להישאר בבית. כעבור 24 שעות, כשהם נשמעים להוראות ולא יוצאים, הפציץ בנך את הבית שוב ושוב, ורצח כ- 30 אנשים. שלושים אזרחים. והמעטים ששרדו נאלצו לצעוד שני קילומטרים עד לכביש, לפני שהועברו לבית החולים בכלי רכב פרטיים כי אי אפשר היה להתקרב לשם במכוניות ולקחת אותם מפחד מהצבא.
הצעיר שבהם, בן חמישה חודשים, מת כשהגיע לבית החולים.
30 אנשים שהוא רצח. 30 במכה אחת. האם את גאה?

רחמנא לצלן, אולי את אומרת, הוא לא רצח, מה פתאום.
אז מה הוא עשה, הרג? טוב, הרג.
לא, לא הרג, הוא לא הרג אף אחד, הוא הגן, הוא שמר, שמר עלינו.
הוא שמר עלייך מפני מחמד בן ה 3 שהלך להאכיל תרנגולות, לכן זרק עליו פצצה? או אולי הוא זה ששמר מפני בנותיה של סאמירה, כל חמש הילדות שהוא לא רצח, ולא הרג, רק שמר מפניהן?

זה נכון ששלחו אותו ואמרו לו שהוא מגן על עוטף עזה ושזו אשמתם ושהם מסתתרים בבתים רגילים ושאין להם מילה, ושהכל ניסינו ושידינו מושטות לשלום תמיד, ושישראל לא נגד העם הפלסטיני.
זה נכון שהוא לא קבע במי לירות והוא מילא הוראות שלא הוא קבע. וזה נכון שהוא אומר שהוא לא נגד העם הפלסטיני רק נגד החמאס ושהוא לא מוכן להיות רוצח.
אז אני שואלת אותך, אם הוא לא נגד העם הפלסטיני אז למה הוא זורק פצצות מלמעלה ורוצח אותו כמו היה להקת זבובים?
כי אמרו לו?
להזכיר לך היסטוריה לא כל כך רחוקה? להזכיר לך מי עוד אמרו שהם 'רק מילאו הוראות'?

אימרי לי אימו של הרוצח שב 6.1.09 ב 15.30 הטיל פצצה על בית הספר של אונרא אליו ברחו עשרות כאלה שברחו מהפצצות אחרות, ורצח שם 45 אנשים, ביניהם לפחות 14 ילדים, וכשניסו אחרים לברוח מהתופת, ירו בהם הוא או חיילים אחרים בעודם בורחים.

הגידי, מה יקרה אם העולם יעשה את מלאכתו וימנע מחיילים שהשתתפו בפשעי המלחמה (כי כך המעשים האלה נתפשים מחוץ לישראל) במסגרת שרותם בצבא הישראלי, וכשיסיים את תקופת הצבא לא יתנו לו להגיע ללמוד באנגליה, ולטייל בצרפת, ובתאילנד, ולהסניף באמסטרדם. ומה תאמרי אז?
זה לא הוגן את תאמרי, ותכעסי?
ולא מעצם מעשיו, טייס, טנקיסט, תותחן, שרצח בהכרח, תתקומי, אלא רק כי לא יתנו לו לטייל בעיקבות זה?
בושה עלייך אימו. בושה.

אז מה אם אומרים לו שיש שם חמושים. הוא הרי יודע שבהכרח יהיו שם עוד אנשים, אזרחים רגילים. הוא לא יודע שעזה היא המקום הצפוף בעולם? והחמושים האלה שהוא כל כך שש להרוג, הם חיילים. כמוהו.

זה לא שאני לא אסכים איתך אם את אומרת שאם אנשי החמאס פוגעים באזרחים אכן יש לגנותם. ושגם אם הם סופגים התעללות והרעבה וטרור ממוסד מבני העם הישראלי, זה לא מצדיק לפגוע באחר מהעם הישראלי רק כי הוא בן אותו העם ממנו יוצאים המתעללים בו. הרי רקטת הקסאם שהוא זורק לא מכוונת אל החייל שרצח את אימו. או החייל במחסום שמנע ממנו להגיע לטיפול רפואי. ואז מה אם ישראל כבר כמה שנים הפכה את עזה לכלא הכי גדול בעולם. ושיש שם מצור. ואין מספיק אוכל, ובקושי יש חשמל כי ישראל כופה הפסקות חשמל כענישה קולקטיבית על זה שבחרו בחמאס, ומי שממש חולה פשוט מת, כי תרופות לא נכנסות, כי ישראל אוסרת, וכי לצאת משם למקומות אחרים לקבל טיפול ישראל לא מרשה אלא אם ישתפו פעולה כנגד עמם, ומי שמסרב נשלח בחזרה אל מותו הכמעט ודאי. עדיין לא נכון ולא צודק לפגוע בתחליפו הסמלי של עושה העוול, זה שלא עשה דבר במובן האישי, כך לגבי ישראל, כך לגבי החמאס.

לכל אחת מהאימהות של הטייסים השונים שהשתתפו בטבח שנעשה בעזה, ברצח העם הנעשה בעזה, בהרג הממוסד והקר והנורא שנעשה בעזה - אם שמחת איתו והתגאית בו, ורצית שילך, ולא אמרת לו שלא ילך, ושלא תשמחי אם יילך, ולא הגשת לו מרחב אחר ושונה של אהדה, ואם את ממשיכה לברך אותו ולהתגאות בו ולרצות בשבילו להמשיך במעשיו, דם אלה שהוא שופך גם עלייך, אימו.

ואם יגיע בנך בארון, וחייך יחצו לשניים, ואת תדעי שלא הוא שהלך אלא את, ושחייך לעולם לא יהיו שלמים יותר, ושדבר לא הכין אותך לזה, ודבר לא יוכל למתן את הפצע שייפער ללא מרחק של סמל בגופך, ובנפשך שתיקרע ותיבקע ותפקע לעולם, כי את אם. ותקראי אז בקול או בשתיקה, אולי כדי לעשות משהו עם הפצע שאין לו מרפא, למה. למה שלחתם אותו, ולמה לא הגנתם עליו, ולמה הרגתם אותו, ולמה ולמה ולמה... ותאשימי את לבני ואת ברק ואת אולמרט, ותאמרי שאפשר היה אחרת כדי שהוא לא ימות, כי תגלי שבעצם כדאי היה לצאת משם יום לפני, ואילו קודם הרגו את כל מי שחי מסביב לא היה איפה להתחבא ולפגוע בו, ובראש ובראשונה את הפלסטינים, את חיות האדם האלה, החמאס, שאין להם לב, ואת הורג בנך במיוחד, הלא אנושי, המחבל.
דעי אז שהפלסטיני שהרג אותו לא הרג את בנך המסוים, זה שקיבל ממך את שמו, אלא הוא הרג חייל. הוא הרג חייל שהגיע לטבוח בו ובעמו ובמשפחתו, לא חשוב למה או למען מה. חייל שהגיע ורצח או עמד לרצוח, כי לשם כך נשלח.
וגם כשתבואי בתלונות לפוליטיקאים ותאשימי אותם ששלחו אותו ואיפשרו את מותו לא תצדקי. הם לא התחייבו לחייו של בנך. כי בנך בעבורם היה חייל. שמו הוא חייל ואין לו שם אחר בעבורם ולא היה. וכחייל נשלח לקיים מדיניות בשרות מדינתו באשר היא. כי זה מה שזה להיות חייל. חייו החד פעמיים לא חשובים יותר מהרעיון הכללי אותו הוא משרת גם אם הלך בעבור רעיון רצחני פחות וצודק יותר. ואילו חייו הפרטיים היו חשובים הוא לא יכול היה להיות חייל.
היחידים ששלחו אותו, בשמו הפרטי, ובזהותו האינדיבידואלית, ולא שלחו חייל, הייתם אתם, הוריו. היית את אימו.
ואם שלחת אותו בברכה ובגאווה לצבא לקיים את מה שהצבא מקיים, ואם לא אמרת לו אחרת, ולא ניסית להשפיע עליו שלא ילך, ולא הראית לו שתשמחי בו אחרת, ואם בירכת, והתגאית, וחשבת שכך נכון, ולא רצית שלא ילך, ולא ניסית להניא אותו בגלוי או במובלע, גם את אחראית למוות שזרע בעם אחר. ורק את אחראית למותו.

מספרים שזו הגנה למרות שזה לא. להטיס מטוס בגובה עשרים אלף מטר, ולהפציץ עיר זו לא הגנה, זה טבח.

900 אנשים לפחות, נכון לרגע הזה, נרצחו בעזה מה 27.12.2008. חלקם עדיין קבורים תחת ההריסות של הבתים, מתים וגוססים.

 

 
    איה ותמר 12.1.2009  
 
 
         
 

אמא של טייס
a mother of a pilot

image's details
image's details

 

I appeal to you, mother of the pilot who on Saturday, December 27th, 2008, around 11:30 a.m., murdered 51-year old Tawfiq al Falit توفيق الفليت , greengrocer, who was selling his wares on the street. Your son dropped a missile on the police interrogation wing located near the central vegetable market. He murdered five or six vendors and other merchants, and policemen, among them Tawfiq the greengrocer who was hit in the head by shrapnel and killed on the spot.

And why did your son kill him? Because he was bad? Because he was told to do so? Because being a pilot is as sexy as they get? Because the blood of Tawfiq al Falit is not as red as your son's?

I appeal to you, mother of the pilot who on Saturday, December 27th, 2008, at 11:30 a.m., murdered 3-year old Ahmad A-Sinwar احمد السنوار, just as he went downstairs with his sister Maryam to feed the chickens in their yard. Before they managed to reach the yard, the house was hit by a bomb meant for the building next door. And Ahmad was killed. His physician father could do nothing to save his life.

Let us assume for a moment that this is done in defense of the country, and that a country has the right to defend itself. And let us assume, as well, that Israel is the attacked party, and not Gaza. And that launching Qassam rockets was in retaliation for the siege only intensified with time. Would this be the defense that would make you proud of him? Of your son whom you

 
 

raised and nurtured within you, whom you nursed, your son who, on Saturday morning, at 11:30, murdered. Because that is what he did. Not a drop of blood on his hands – streams, rivers of blood.

To the mother of the pilot who, in the night between Sunday and Monday morning, December 29th 2008, murdered three children in Rafah refugee camp: several hours earlier, there had been shooting from helicopters, and the family decided to move over to the home of relatives. They stayed until midnight and then went back home. The children had been afraid of the shooting earlier so they all went to sleep together in the parents' bedroom, to give the children a sense of safety. While they slept, your son dropped a missile that hit this bedroom, and murdered eleven-year old Ahmad احمد, ten-year old Muhammad محمد, and five-year old Sidqi صدقي . The father was wounded by shrapnel, and the mother sustained a severe head wound. As did three other children.

Your son sat in his air-conditioned cockpit. Facing a screen. He targeted the hit by moving coordinates on the screen. And he fired. He knew they would die and he fired.
Well, not specifically those. He did not know that 11-year old Ahmad, and 10-year old Muhammad, and 5-year old Sidqi would die, but he knew Palestinians would die. He did know that. But it didn't matter to your son, apparently. Perhaps because a Palestinian, for your son, is not a particular human being but a generic entity. Not a 'who' but a 'what', like a table and a tree.
A Palestinian.
These are his borders, his identity, his doom.
He does not cry when stabbed, does not bleed when shot, is not murdered when murdered.
Not when your pilot son is the one murdering him. Then he 'finds his death', mostly holding a 'Molotov cocktail', in hindsight, even when not older than two years of age, or because a Hamas member was hiding under his crib, or more precisely because he is Palestinian and his blood is for the taking.
That is more or less the whole story.

To the mother of the pilot who, on Thursday 1.1.09, bombed the home of Nizar Ryan نزار ريان, senior member of Hamas, in Jabalya refugee camp. And murdered Ryan, his four wives and their eleven children, one- to twelve years-old.
Want to know their names?
According to the Israeli army spokesperson, the house served as a large weapons storeroom as well as communications war-room. And under the house was a tunnel that was used for the escape of Hamas terrorists.
Perhaps as far as you're concerned this is quite enough to justify the murder of 15 persons, who are not guilty of anything even by Israel's criteria. But know that by universal international conventions, this is a grave violation of international humanitarian law and a war crime. But even without these fancy words, it is murder. The murder of a family. Fiften human beings. Children and babies. That is what your son did.
You said you wanted to hear their names? Perhaps only the name of the year-old baby?

To the mother of the pilot who on January 6th, 2009, bombed a four-story house that is home to thirty persons of the A-Daaya الداية family, and murdered 21 family members: the sixty-year old father Fayez فايز, fifty five-year old mother Kawkab كوكب, and their two single daughters, thirty-year old Raida رائدة and twenty six-year old Sabreen صابرين. And Izal ايزال, the twenty six-year old wife of their son Muhammad محمد , who was nine-months pregnant. And their four children whom he murdered as well – seven-year old Amani أماني, five-year old Qamar قمر, three-year old Areej أريج, and two-year old Yusuf يوسف. And thirty five-year old son Iyad اياد, his twenty eight-year old wife Rauda روضة, and their children: ten-year old Ali علي, nine-year old Khataam ختام, eight-year old Alaa’ علاء, six-year old Doha ضحى, five-year old Sharaf a-Deen شرف الدين, and one-year old Muhammad محمد. And twenty five-year old son Ramez رامز, his wife twenty-year old Safaa’ صفاء, and their children: three-year old Baraa’ براء and four-month Salsabil سلسبيل.
One of the brothers who does not live with their parents said the house was a total wreck. Only some pillars. And a large pit. And pieces of bodies scattered everywhere.

Perhaps you say that indeed not everything's pleasant and innocents get killed, but Hamas is at fault for this, not Israel, for they take advantage of civilians and live amongst them. And those who let them do this – why, it's their fault too. And Hamas do this especially because they know how moral the Israelis are, but what can you do, all those armed militants are there nearly in every home, and if civilians die it's only because of Hamas, who've turned them into human shields.

And what about your soldier son, I ask, armed too, who comes home to spend his weekend leave among civilians, and goes with his civilian buddies to their civilian pub, and hangs out in the civilian streets of civilian neighborhoods, and picks up his little civilian brothers, and sleeps in his civilian bed inside his civilian parents' home and makes everyone around him killable targets for whoever wishes to hit only militants. Is it alright to bomb your home and kill you just because you're harboring a soldier, armed to the teeth? Because you let him be with you? Because he turned you into human shields? Do you deserve to die?

No way, you tell me, mother of the pilot who murdered 21 people of the A-Daaya family. It's not the same thing. My son is not a militant. He is a soldier. He is an Israeli army combatant. The Israeli army is not a militia. And it does not jeopardize civilians, no way. It's his home. Where is he to go. And it's not even similar, no way. Because he's my son and they're Palestinians. And it's not the same thing.
And he is not against the Palestinian people, only against Hamas. And he is not willing to be a murdered. Unlike them. It's not the same thing.

Isn't it?

Say your son is instructed to bomb a 14-story building in Ramat Gan that is, by the way, much less crowded than Gaza, because there's a horrible, dangerous serial killer
there who's a ticking bomb. Would he then, too, pull the trigger and release the missile or bomb and destroy the house where the militant is staying and bury him in the rubble with all the other people and children and memories?
Would you say then, too, that he has nothing against the Ramat Gan nation, and that he is not willing to be a murderer, that he is acting only against the serial killer? That it is not your problem nor his if that terrible criminal lives among civilians?

No, you say? He wouldn't drop his bomb on Ramat Gan? Why not? Perhaps because in Ramat Gan, inside that building along with that criminal – in Ramat Gan, unlike Gaza – the innocent civilians are Jews? And you don't target innocent people no matter what?
So you are still saying that he has nothing against the Palestinians as a people, only against Hamas?

And I tell you that even if he has nothing against them, their lives are but dust as far as he is concerned. For if their lives had any value, no matter how terrible a killer would be present among them, your son would not have jeopardized and sacrificed them all. And your son, like any racist anywhere in this world, thinks that Palestinians – apparently – are not really human. For if he thought they were, he would not have murdered them.

To the mother of the pilot who, on Friday, January 2nd 2009, at 2:15 p.m., near Al Umda restaurant, operated a drone and murdered three children, of the Al Astal الاسطل family. What happened was that four children were playing with a stray dog outside and chased it. One of the adults of the family yelled at them that they would not be able to sit down to a meal with him later on if they play with the dog, for a dog is an unclean untouchable animal according to the laws of Islam. In the meantime other children joined the game. Cousins Muhammad محمد –  eleven years-old, Abed Rabu عبد ربو – nine years-old, and their other cousin Abed A-Satar عبد الستار –  nine years-old. Once again their uncle yelled at them not to touch that dog. Suddenly there was a powerful blast. The air was filled with white smoke and dust. When the dust and smoke began to clear one could see the three children lying on the ground, next to each other, not moving. The bomb targeted them directly. Muhammad and Abed Rabbu lay facing the ground about one meter from each other. Abed A-Satar was about three meters away. Abed did not move. He had wounds and burns in the frontal part of his head, above his left eye, and below his left ear. His left leg had been torn off and only the skin still attached to the body. He was not moving, not breathing, and had no pulse. He was dead. Muhammad had not died yet, he was still dying, and Abed A-Satar had no head.
He was beheaded by the bomb.

Is that why your son was admitted to that training course? Because he posses a sheepish-enough, obedient-enough mind to be able to push the button and crush a building upon its inhabitants? To murder children only because they or a neighboring house had been marked for him as a target, or some other nameless target? Was he admitted because he knows no empathy? Because he is blunt? Are these are real prerequisites to be admitted to that course?
For who is a pilot? A death clerk. He was admitted, then, because his mind had been proven flat enough, and simple enough, to be able to push the obedience button without the shadow of a scruple.
An executioner in the system's service.
Are you proud of him, your son, sitting up there and pushing the button of death, even for a nobler cause?

To the mother of the pilot who, on Monday, December 29th 2008, around 11:50 p.m., bombed a mosque, following which other houses in the area collapsed including the home of thirty six-year old Samira Ba’alusha سميرة بعلوشة whose entire family was buried under slabs of concrete and stone and sand, and murdered the five girls who were sleeping in one room – seventeen-year old Tahreer تحرير, fourteen-year old Akraam اكرام, twelve-year old Samar سمر, seven-year old Dunya دنيا, and four-year old Jawaaher جواهر , who were all buried under the concrete.

That right. It's fun to drop bombs, and to fly, like a game, and men are somewhat like children, and you mothers are also guilty of not always helping them leave that eternal child place that they love so much… And it's so manly, and so admirable… Pilots are the cream of the crop, so people have always said.
And it was so hard to be admitted. Only the best of the best were admitted. The cream of the crop. And how long can one go on simulating? He's young, his hormones are on fire, and he's a man. And what can you, boys will be boys and need action. Otherwise, what's all that training for, nothing?
And if there had not been a good reason for all of this, he would not have been sent there. Obviously, he would not be sent to bomb just like that for no good reason, and they started this anyway, they want to throw us into the sea.
Who does? 17-year old Tahreer? 14-year old Akraam? 12-year old Samar? 7-year old Dunya? 4-year old Jawaaher? They want to throw you into the sea?
That's why your son murdered them?

The mother of the pilot who on January 5th 2009 murdered 30 Palestinians. On January 4th, Israeli infantrymen removed about 110 Palestinians (more than half of them children) into one residential building in Gaza's Zeitun neighborhood and warned them to stay indoors. 24 hours later, while these people obeyed orders and did not go out at all, your son bombed this building again and again, murdering 30 people. Thirty civilians. The few who survived had to walk two kilometers, before being driven to hospital in private cars because the bombed house could not be approached by vehicle to evacuate them, for fear of the army.
The youngest of the victims, five-months old, was dead upon arrival to the hospital.
He murdered 30 people. Thirty in one blow. Are you proud?

Goodness gracious, you might be saying, he did not murder, no way.
So what did he do, kill? Alright. He killed.
No, not killed. He did not kill anyone. He was defending. Protecting. Us.
Defending you against 3-year old Muhammad who went to feed the chickens, and that's why he dropped a bomb on him? Or perhaps because it was he who protected you from the daughters of Samira, all five girls whom he did not murder, and did not kill, only protected Israel from them?

It's true that he was sent and told he was defending the Israeli communities around the Gaza Strip and that it's the militants' fault, as they hide in normal residences and are not to be believed, and that we have tried everything and our hands are always held out for peace and that Israel has nothing against the Palestinian people.
It's true, your son is not the one to determine his targets and he was obeying orders. And it's true what he says that he has nothing against the Palestinian people, only against Hamas, and that he is not willing to be a murderer.
So I ask you, if he is not against the Palestinian people why is he dropping bombs from the sky and murdering them as if they were a flock of flies?
Because he told to do so?
Should I remind you of the not-so-distant past? Remind you who else said they were 'just obeying orders'?

Tell me, mother of the murderer who on January 6th 2009 at 3:30 p.m. dropped a bomb on the UNRWA school where dozens of escapees from other bombings had fled to find refuge, and murdered 45 people there, among them at least 14 children, and when others tried to escape this inferno, they were shot by him or other soldiers as they ran.
Tell me, what will happen if the world would do its duty and prevent soldiers who perpetrated war crimes (that is how these acts are seen outside of Israel) during their military service, and when he finishes his term of duty, he will not be allowed to go study in England and travel in France and in Thailand, to sniff stuff in Amsterdam. What will you say then?
This is not fair, you'll say, and be angry?
And you'll protest not because of what he did as a pilot, a tank driver, a gunner who was obliged to murder, you'll protest only because he would not be allowed to travel freely?
Shame on you, his mother. Shame.

So what if he's being told that there are armed militants inside? He knows there must also be other people there, normal civilians. Doesn't he realize that Gaza is the most crowded place on this planet? And that these armed militants he is so eager to kill are soldiers like himself?


Not that I would disagree with you if you say that Hamas target civilians and must be denounced. And that even if they suffer abuse and starvation and institutionalized terrorism at the hands of the Israeli people, that does not justify hurting an Israeli just because he/she belongs to the same people who send out their abusers. For the Qassam rocket is not targeted at the soldier who killed the mother of that Qassam launcher operator. Or the soldier at the checkpoint who blocked him from reaching medical aid.
And what if for years now Israel has turned Gaza into the world's largest prison? And that it's under siege, and there's not enough food, that there's hardly any electricity because Israel imposes power cuts as a means of collective punishment of the Palestinians for having elected Hamas, and whoever is seriously ill simply dies for no medication is allowed in, because Israel forbids it, and it also prevents traveling anywhere else outside to get medical treatment, unless Palestinians collaborate with it against their own people, and whoever refuse are sent back to their almost certain death. Still it is not right and not just to target the symbolic representative of the perpetrator, who did nothing in a personal sense, be it Israeli or Hamas.

To every one of the mothers of the different pilots who took part in the massacre in Gaza, in the genocide in Gaza, in the cold, horrific, institutionalized murder in Gaza – whether you rejoiced with him and were proud of him and wanted him to go, and did not tell him not to go, or would not rejoice if he went, and did not provide him with a different, other space of sympathy, and whether you go on blessing him and being proud of him and wanting for him to carry on – the blood he spills is upon your own head, too, his mother.

And if your son comes back in a coffin, and your life will be cut in half, and you'll know that it was not he who went but you, and that your life will never be whole again, and that nothing ever prepared you for this, and nothing will ever sooth the wound, that not at all symbolically mediated wound in your body, in your soul that will be torn and split and burst for ever, for you are a mother. You will then cry out aloud or still, perhaps to do something with that wound that has no solace – why, why did you send him? Why did you not protect him? Why did you kill him? And why and why and why… And you'll blame Livni and Barak and Olmert and you'll say that other ways should have been taken so that he would not die, for you'll discover that one should have left a day earlier, and that if all who live around there had been killed and not left a single shelter to hide in and hit him from, first and foremost the Palestinians, these beasts, the heartless Hamas, and especially the killer of your own son, this non-human, the terrorist.
Know, then, that the Palestinian who killed him did not kill your particular son, whom you named, but that he killed a soldier. He killed a soldier who came to butcher him and his people and his family, regardless for what reason. A soldier who came and murdered or was about to murder, because that was his mission.
And even when you complain to politicians and blame them for having sent him on his mission and to his death, you will not be right. They were not committed to your son's life. For your son is a soldier to them. His name is soldier, they have no other name for him and never have. And as a soldier he was sent to carry out policy in the service of his state as such. For that is what being a soldier means. His own life is not more important that the general idea which he serves. Even if he did go in the name of a less murderous idea, a more just one. If his own personal life were important, he could not be a soldier.
The only ones who sent him, under his own name, in his own individual identity, not a soldier, were you, his own parents. You, his own mother.
And if you sent him to the army proudly, with your blessing, to carry out what the army carries out, if you did not tell him otherwise, did not try to influence him not to go, and did not show him that you would rejoice in his being different, if you gave your blessing and were proud, and thought this was right, and did not want him not to go, and did not try to prevent his going, overtly or implicitly, then you too are responsible for the death he sowed in another people. And only you are responsible for his own death.

One is told that this, too, is defense, but it isn't. To fly an airplane at the altitude of 20,000 meters and bomb a city is no defense. It is massacre.

900 people, at least, as of this moment, have been murdered in Gaza since December 27th 2008. Some are still buried under the rubble of their homes. Dead and dying.

 
hebrew
    Aya and Tamar. Translated by Tal Haran. 12.1.2009  
 
© www.mahsanmilim.com  tamar@mahsanmilim.com  aya@mahsanmilim.com  aya.tamar@mahsanmilim.com